6.3.12

Naskórek- budowa

Witajcie!
Dzisiaj drugi post, dotyczący skóry i jej budowy (TU wstępne informacje o budowie i funkcjach skóry z poprzedniego wpisu).


Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, odgraniczającą ją od środowiska zewnętrznego jest NASKÓREK (epidermis, epiderma). Składa się on z pięciu warstw, które pełnią funkcję ochronną i rozrodczą, zawiera melaninę, nadającą barwę skórze i włosom.


Naskórek tworzą głównie dojrzewające komórki nabłonkowe (keratynocyty), układające się w następujące warstwy od dołu ku górze:

  • warstwa podstawna (stratum basale),
  • warstwa kolczysta (stratum spinosum),
  • warstwa ziarnista (stratum granulosum),
  • warstwa jasna (stratum lucidum),
  • warstwa rogowa (stratum corneum).
Warstwa podstawna, zwana też rozrodczą jest położona najgłębiej i złożona jest z wydłużonych komórek o dużych jądrach. Zachodzą tu procesy podziału komórkowego (czyli po prostu tworzą się tu nowe komórki). Cała warstwa jest zbudowana z jednego rzędu komórek, w warstwie tej znajdują się takie komórki jak: melanocyty, komórki Langerhansa i receptory Merkla.

Melanocyty- komórki wytwarzające pod wpływem promieni UV melaninę, czyli barwnik skóry i włosów.

Komórki Merkla- są to receptory dotyku.

Komórki Langerhansa- są to komórki odpowiedzialne za przekazywanie informacji o tym, co dzieje się na powierzchni skóry do węzłów chłonnych, biorą udział w reakcjach alergicznych.

Warstwa kolczysta zbudowana jest z kilku rzędów komórek, o wielobocznym kształcie jest też nazywana warstwą żywą. Komórki ją tworzące zaczynają się tu powoli spłaszczać i zmieniać kształt w miarę przesuwania się ku górze.

Warstwa ziarnista zbudowana jest z jednego, bądź dwóch rzędów wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach, w których znajdują się ziarna keratohialiny (jest to wstępne stadium substancji rogowej, czyli keratyny). Rozpoczyna się tu proces rogowacenia skóry, następuje "śmierć" keratynocytów i ich przekształcenie w korneocyty. Jądro komórkowe w miarę przesuwania się w górę zaczyna zanikać.

Warstwa jasna występuje tylko w miejscach zgrubiałych (dłonie, łokcie, stopy), składa się z białkowej substancji, tzw. eleidyny. W warstwie tej brak już jądra komórkowego.

Warstwa rogowa jest zbudowana ze spłaszczonych komórek, bezjądrowych, ułożonych luźno. Zawiera ona białka keratynowe, które wiążą wodę i nadają jej elastyczność. Warstwa ta ulega złuszczaniu w ciągłym procesie, na jej powierzchni znajduje się płaszcz lipidowy, zapewniający jej właściwe nawodnienie.

O naskórku to już wszystko- w skrócie ma on za zadanie wytwarzać nowe komórki skóry, złuszczać stare, odbierać bodźce dotykowe i produkować melaninę.

Na następny wpis dotyczący skóry właściwej zapraszam już dziś!

Yzma
Copyright © 2016 Nasze Poddasze , Blogger