7.3.12

Skóra właściwa i tkanka podskórna- charakterystyka

Dzisiaj ostatni już post, dotyczący naszej skóry. Nadeszła kolej na charakterystykę skóry właściwej i tkanki podskórnej, o poprzednich warstwach skórnych możecie przeczytać tutaj:
- podstawowe informacje o skórze KLIK
- budowa i charakterystyka naskórka KLIK


Skóra właściwa składa się głównie z tkanki tłuszczowej i łącznej, w której biegną naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz przydatki skórne. Skóra właściwa dzieli się na warstwę brodawkową i siateczkową.


Warstwa brodawkowa znajduje się pod naskórkiem, ma falisty kształt i w niej właśnie przebiegają naczynia włosowate, niewielkie naczynia krwionośne oraz ciałka czuciowe.


Warstwa siateczkowa obejmuje głębsze warstwy aż do tkanki podskórnej, jest zbudowana głównie z włókien, w niej znajdują się gruczoły łojowe, nerwy, większe naczynia krwionośne i limfatyczne, jak również receptory ucisku, ciepła, zimna i bólu.


Włókna występujące w skórze właściwej:  • włókna kolagenowe - zbudowane z białka, zwanego kolagenem, są one długie i grube oraz charakteryzują się dużą rozciągliwością i są odporne na urazy mechaniczne. Włókna kolagenowe łączą się w pęczki, pomiędzy nimi  znajduje się substancja mukopolisacharydowa,
  • włókna elastynowe - oplatają one włókna kolagenowe, są jednak od nich cieńsze i delikatniejsze. Włókna te odpowiadają za elastyczność i nawilżenie skóry.
  • włókna retikulinowe - (srebrnochłonne) są zbudowane z białka, zwanego retikuliną, włókna te tworzą siatki, a część z nich wnika również do tkanki podskórnej.
Tkanka podskórna jest zbudowana z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej właściwej luźnej, przebiegają w niej części wydzielnicze gruczołów potowych oraz naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Tkanka podskórna izoluje przed nagłymi zmianami temperatury, wykazuje duże wahania grubości.

Tak prezentuje się charakterystyka naszej skóry. Był to ostatni post, kończący cykl wpisów na ten temat. Zapraszam do czytania kolejnych wpisów i pozdrawiam!

Yzma

Copyright © 2016 Nasze Poddasze , Blogger