28.4.12

O defektach kończyn górnych...


Czasami zauważamy u siebie pewne defekty, które spędzają nam sen z powiek i nie wiemy jak sobie z nimi poradzić. Dzisiaj napiszę troszkę o defektach kończyn górnych i sposobach ich niwelowania.
Defekty kosmetyczne kończyn górnych pojawiają się niezwykle często i to w każdym wieku. Po krótce napiszę najczęstsze przypadłości dotykające nasze ramiona, dłonie i paznokcie. Podkreślam, że nie każdą z nich można zdiagnozować i wyleczyć samemu, czasem warto udać się do lekarza specjalisty i nie próbować za wszelką cenę diagnozować i leczyć się we własnym zakresie.
Najczęściej dotykają nas:

-         rogowacenie okołomieszkowe
defekt kosmetyczny spowodowany rogowaceniem ujść mieszków włosowych, bardzo często spotykany na ramionach i udach oraz pośladkach; defekt ten objawia się licznymi grudkami zrogowaciałymi, które często są wypełnione treścią ropną, mają kolor żółty lub biały.
Skóra jest szorstka, sucha i zrogowaciała, w dotyku przypomina tarkę.
Jak leczyć?
Przede wszystkim wykonywać peelingi a potem od razu natłuszczać, polecam zwykłą maść z wit. A, lub też kremy z mocznikiem (polecam maść Hasceral oraz Xerial 50)

-         otyłość ramion
często pojawia się u kobiet ok. 40 r.ż. ale również wcześniej, ramiona stają się wiotkie i jednocześnie otyłe, może pojawić się cellulit
Jak się pozbyć?
Wykonywać masaże ujędrniające i drenaż limfatyczny, można stosować sollux z filtrem czerwonym, elektrostymulację, kosmetyki z kofeiną, l-karnityną, ale przede wszystkim wprowadzić dietę i ćwiczenia fizyczne

-         zwiotczenie ramion
przede wszystkim defekt ten dotyka kobiety, które szybko schudły
jak leczyć?
Stymulacja lampą sollux z czerwonym filtrem, masaże ujędrniające, natryski ciepło-zimne, peelingi i elektrostymulacja

-         szorstka, zrogowaciała skóra łokci
      podobnie jak w przypadku rogowacenia okołomieszkowego skóra jest sucha i przypomina tarkę
jak leczyć?
Wykonujemy peelingi, zabiegi z kwasami AHA i BHA, mikrodermabrazję oraz natłuszczamy maściami z wit. A oraz mocznikiem

-         brodawki zwykłe dłoni
brodawki nie są defektem i stanowią chorobę wirusową, więc warto udać się w przypadku ich pojawienia się do dermatologa.
Brodawki są to grudki wyniosłe ponad powierzchnię skóry, w kolorze skóry lub lekko brązowe, często zmiany rogowacieją. Najczęściej występują na grzbietach dłoni, palcach rąk.
Leczymy u dermatologa przez wypalanie lub wymrażanie oraz stosowanie preparatów doustnych.

-         brodawki płaskie
zwane też młodocianymi, są to licznie rozsiane płaskie grudki, błyszczące, mogą być lekko wyniosłe ponad powierzchnię skóry

Leczymy u dermatologa, możemy się wspomagać używając kremu Xerial 50.

-         odmrożenia
są spowodowane długotrwałym działaniem niskiej temperatury na skórę, rozróżniamy 3 stopnie odmrożeń.
Najlepiej konsultować się z lekarzem i nie leczyć we własnym zakresie.

-         odmroziny
pojawiają się w wyniku długotrwałego i wielokrotnego działania niskiej temperatury, pojawia się siateczka naczyń krwionośnych i zisinienia, białe plamy i ciastowate nacieki, może dojść do uszkodzenia powierzchownych naczyń krwionośnych.
Jak leczyć?
Stosujemy naprzemienne ciepło-zimne kąpiele, naświetlanie solluxem niebieskim, kąpiele parafinowe

-         plamy starcze
nasilają się z wiekiem, duży wpływ na ich pojawienie się mają promienie UV, zmiany pojawiają się w miejscach eksponowanych na słońce, plamy mają brązowy kolor.
Jak leczyć?
Można stosować zabiegi z kwasami, mikrodermabrazję, kremy wybielające i rozjaśniające ( z wit. C). Profilaktycznie preparaty z filtrami UV!

-         nadmierna potliwość
może pojawić się w każdym wieku, może być związana z nerwicą
jak leczyć?
Można zastosować kąpiele w wywarach z ziół z kory dębu, szałwi, pokrzywy (można takie napary również pić), poza tym pomaga częste mycie dłoni, posypywanie talkiem, zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej

-         dłonie suche, pomarszczone
stosujemy preparaty ochronne z filtrami UV, przede wszystkim natłuszczamy maściami z wit. A i mocznikiem, zabiegi parafinowe i masaże dłoni

Choroby pierwotne płytki paznokciowej:

-         bielactwo płytki paznokciowej
na paznokciu pojawiają się liczne białe plamy i punkty o nieregularnym kształcie. Przyczyna nie jest znana (mogą to być mikrourazy, awitaminoza, wrodzone bielactwo).

-         bruzdowanie płytki paznokciowej
 bruzdowanie podłużne (fizjologiczne, nasila się z wiekiem, można je polerować)
bruzdowanie poprzeczne ( występuje u osób po ciężkich chorobach ogólnoustrojowych, po gorączce, przyczyną może być uraz mechaniczny; nie można polerować, ewentualnie stosować wypełniacze paznokci)

-         łamliwość płytki paznokciowej
objawia się pękaniem  wzdłuż bruzd podłużnych, wyszczerbieniem wolnego brzegu , skórki są suche. Przyczyną może być moczenie dłoni w detergentach, używanie lakierów i zmywaczy z acetonem.
Jak eliminować?
Obcinać paznokcie na bardzo krótko, stosować odżywki, kremy, zmywacze bezacetonowe, piłujemy paznokcie w jedną stronę.

-         oddzielanie płytki paznokciowej
rozpoczyna się na wolnym brzegu paznokcia, przyczyną może być zakażenie bakteryjne albo grzybicze, choroby ogólnoustrojowe, urazy mechaniczne, częste moczenie dłoni.
Jak leczyć?
Przyjmowanie preparatów wzmacniających, stosowanie odżywek, rękawiczek.

-         przerost płytki paznokciowej
paznokieć przyjmuje wygląd szponu ptaka- płytka staje się pogrubiona, wydłużona i zakrzywiona, traci połysk, może się przebarwić na kolor żółto-brunatny. W przypadku zmian wrodzonych występuje na każdej płytce paznokciowej, jeśli jest wynikiem urazu to obejmuje pojedynczy paznokieć.
Jak leczyć?
Leczenie polega na usunięciu płytki paznokcia wraz z macierzą albo zachowawczo ścieranie płytki paznokcia.

-         zanik płytki paznokciowej
polega na ścienieniu i spłyceniu płytki, a w skrajnych przypadkach na całkowitym zaniku płytki. Często objaw ten jest wrodzony, spowodowany zaburzeniami w życiu płodowym. Może być też stanem nabytym, spowodowanym zakażeniem lub stanem zapalnym ropnym w obrębie macierzy paznokciowej. Na zanik płytki paznokciowej może wpływać też zaburzenie w obrębie gruczołów łojowych lub zaburzenia wydzielania gruczołów wydzielania wewnętrznego.

-         zaklęśnięcie płytki paznokciowej
polega na talerzykowatym wgłębieniu płytki paznokcia, może się pojawić na pojedynczym paznokciu lub kilku z nich. Przyczyną może być niedokrwistość, mniejsza ilość żelaza w organizmie.
Jak leczyć?
Uzupełnianie niedoborów żelaza, leczenie niedokrwistość (jeśli występuje).

-         zmiany zabarwienia płytki
powodem może być stykanie ze związkami chemicznym, mogącymi barwić płytkę, przyjmowanie leków.
Jak leczyć?
Należy wyeliminować przyczynę zmiany zabarwienia.

Choroby wtórne płytki paznokcia:

-         drożdżyca
jest wywołana przez drożdżaki. W okolicy wału paznokciowego pojawia się obrzęk i stan zapalny, wał się powiększa i nawisa nad płytkę, przy ucisku może się wydobywać ropa. W okolicy macierzy płytka jest ścieńczona, rozwarstwiona i brunatna.
Jak leczyć?
Należy udać się do dermatologa, który zastosuje leki niszczące drożdżaki.

-         grzybica płytki paznokciowej
zmiany zaczynają się od wolnego brzegu paznokcia, płytka staje się szara, zielonkawa, matowa, krucha, łamliwa. Występują bruzdy zarówno poprzeczne, jak i podłużne. Pod paznokciem gromadzą się pokłady rogowe, płytka jest zgrubiała. Choroba przenosi się na kolejne paznokcie.
Jak leczyć?
Leczenie dermatologiczne polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych i przestrzeganiu zasad higieny.

-         łuszczyca paznokci
choroba z autoagresji, paznokieć ma wgłębienia i bruzdy, wygląda jak naparstek. Płytka jest krucha, matowa, czasem zgrubiała.
Jak leczyć?
Leczenie u dermatologa, najczęściej przez zastosowanie leków sterydowych.

-         choroby wału paznokciowego
mogą mieć różne objawy i przyczyny. Należy je leczyć bezwzględnie u lekarza dermatologa.

-         zanokcica
jest to ostre ropne zapalenie tkanek okołopaznokciowych, powstałe w skutek zakażenia (głównie przez ukłucie zakażonym przedmiotem). Choroba ma ostry przebieg, zmiany są bolesne, wał paznokciowy jest żywoczerwony, czasem występuje ropna wydzielina.
Jak leczyć?
Stosować preparaty odkażające i łagodzące stany zapalne. W przypadku ostrych zmian leczenie dermatologiczne i chirurgiczne.

-         liszaj płaski
głębokie podłużne bruzdy na płytce paznokcia, bardzo nasilone i zaawansowane
Jak leczyć?
Leczenie odbywa się u dermatologa preparatami sterydowymi.


Pozdrowienia
Yzma
Copyright © 2016 Nasze Poddasze , Blogger